NovaEnergija.net
  • Vesti
  • ESG
  • Marketing
  • Mediji
  • IKT
  • Preduzetništvo
  • E-uprava
  • E-prodaja
  • Kolumne
  • Društ. mreže
  • Projekti
    • Konferencija
    • Sedam kulturnih vrednosti
  • O NAMA

NovaEnergija.net

  • Vesti
  • ESG
  • Marketing
  • Mediji
  • IKT
  • Preduzetništvo
  • E-uprava
  • E-prodaja
  • Kolumne
  • Društ. mreže
  • Projekti
    • Konferencija
    • Sedam kulturnih vrednosti
  • O NAMA
IKT

Mašine za elektronsko glasanje u Americi nastaju u Beogradu!

written by Jelena Jovičić January 10, 2017

Tim programera iz Srbije zaposlenih u kompaniji „Dominion voting” osmišljava softvere koji se koriste za elektronsko glasanje, uglavnom u Americi, Aziji i Kanadi, piše „Politika„.

Malobrojni su naši sugrađani koji znaju da su Barak Obama, Hilari Klinton i Donald Tramp glasali na mašinama čije su softvere programirali Srbi. Istovremeno, zahvaljujući ovom izumu iz Srbije, glasali su domoroci sa filipinskih ostrva, kao i stanovnici Mongolije.

Programeri iz beogradskog ogranka kanadske kompanije „Dominion voting sistem” osmišljavaju isključivo sisteme za elektronsko glasanje koji se koriste uglavnom u Americi, Aziji i Kanadi. Ovi računari su prilagođeni i ljudima sa posebnim potrebama, pa, recimo, oni koji ne vide dobro mogu da izaberu opciju glasanja izgovarajući ime političke opcije ili kandidata kojeg biraju. Kada su pre šest godina na Filipinima organizovani prvi elektronski izbori na svim nivoima vlasti, zahvaljujući ovim mašinama, prvi nezvanični rezultati bili su poznati već 30 minuta posle zatvaranja biračkih mesta.

U svetu se koristi oko 150.000 glasačkih mašina sa njihovim softverom koji se koristi u 50 odsto zemalja u kojima birači glasaju elektronski. Najveće tržište „Dominiona“ je američko, a mašine su prilagođene federalnim zakonima svake države. Svi uređaji prolaze stroge kontrole, kako funkcionalne, tako i bezbednosne.

Goran Obradović, diplomirani inženjer elektrotehnike, jedan je od osnivača ove kompanije čije je sedište u Torontu. Firma je osnovana pre 12 godina, a 2005. godine Obradović je otvorio predstavništvo u Beogradu. U celoj kompaniji radi oko 250 programera, a u Beogradu pedesetak.

Izvor: politika.rs

Foto: pixabay.com

Mašine za elektronsko glasanje u Americi nastaju u Beogradu! was last modified: January 11th, 2017 by Jelena Jovičić
BeogradDominion votingelektronsko glasanjemasinaSrbijatop
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
previous post
Forum #Izazov2017 1. i 2. marta u Beogradu!
next post
Nema zime za Obamu: Spotify nudi posao američkom predsedniku!

Pročitajte i ovo!

Ovo je najbolji način da se rešite...

Objedinjeni portal za pretragu kulturnog nasleđa Srbije

Pametna četkica za zube koja vam pruža...

5 aplikacija koje će vam pomoći da...

Ove aplikacije ubrzano prazne bateriju vašeg mobilnog...

Gasi se BlackBerry Messenger

Blockchain tehnologija bi mogla da promeni svet...

NASA-in kvantni kompjuter sto miliona puta brži...

Aplikacija koja omogućava besplatno slanje poruka

Greška na mapi pretvorila im život u...


NAJNOVIJE NA PORTALU

  • Engleska antiplastična revolucija – zabranjuje se jednokratna plastična ambalaža

  • #Digital2022: Konstantin Kostadinov, Rakuten Viber – Razmena poruka postala je sastavni deo svakodnevne rutine

  • Harmonity Group postavlja standarde u IT sektoru i briše granice između realnosti i mašte

  • Uz D Express od oktobra i karticom!

  • Digital 2022 i MaxBet tombola za krstarenje u dvoje!

  • Rakuten Viber na konferenciji #Digital2022: Svi učesnici na Chatbotu!

  • Satnica frilencera usled pandemije porasla za 40 odsto

Popularni postovi

  • Elektronske​ knjige legalno, zvanično i u Srbiji

  • Oglasio se sud: Adresa “даблјудаблјудаблју.кв.пр.суд.рс.” je tehnička greška

  • Unapredite YouTube pomoću ovih 5 alata

  • Mate Perković: Split на ћирилици

  • Ova aplikacija je najsigurnija za tajno dopisivanje

@2018 - CMC. All Right Reserved.


Back To Top