NovaEnergija.net
  • Vesti
  • Marketing
  • Mediji
  • IKT
  • Preduzetništvo
  • E-uprava
  • E-prodaja
  • Kolumne
  • Društ. mreže
  • Projekti
    • Konferencija
    • Sedam kulturnih vrednosti
  • O NAMA

NovaEnergija.net

  • Vesti
  • Marketing
  • Mediji
  • IKT
  • Preduzetništvo
  • E-uprava
  • E-prodaja
  • Kolumne
  • Društ. mreže
  • Projekti
    • Konferencija
    • Sedam kulturnih vrednosti
  • O NAMA
Tehnologija

Naručio je picu, a u dvorište mu je sleteo dron (video)

written by Jelena Jovičić July 10, 2016

Ako naručujete hranu na kućnu adresu, verovatno očekujete da vam ona pristigne automobilom, skuterom, biciklom… Tradicionalne načine dostav euskoro bi mogle da zamene bespilotne letelice – dronovi, doduše, ovakav vid dostave još uvek nije doživeo potpunu komercijalnu primenu, ali po svemu sudeći u bližoj budućnosti sigurno hoće. Troškovi će se smanjiti, a brzina dostave povećati.

Jedan od najpotpunijih i najušpesnijih primera je dala picerija iz Rusije koja je efektno dostavila picu brinući o svim detaljima. Letelica je opremljena GPS uređajem i kamerama kako bi osoba koja njome upravlja imala apsolutnu kontrolu. Uslov koji se mora zadovoljiti je da naručilac, nakon telefonskog poziva operatera o pristizanju poružbine, mora izaći na otvoren prostor kako bi dron mogao da pristupi. Pica se do kupc aspušta kalbom, vodi se računa i o bezbednosti, dron se ne spusta niže od 20 metara, a ukoliko kupac pokuša nasilno da povuče kabl, letelica automatski aktivira sistem protiv krađe, otkači se i odleti. Ova picerija je trenutno u fazi komercijalizacije ove usluge.

Među prvima dostavu dronom je uspela da izvede picerija iz Velike Britanije, ali je ceo postupak imao određene propuste i nije bio spreman za komercijalnu upotrebu.

Eksperiment dostave ovakvom letelicom mogli smo videti i u Indiji još pre više od dve godine, a video ovog eksperimenta je postao veoma popularan na YouTubeu.

Neke od prepreka da ovaj sistem zaživi n anašim prostorima bi pre svega bilo kršenje zakona o vazdušnom prostoru, zapravo, pravilnik o upotrebi dronova u Srbiji još uvek ne postoji. Pored toga, način plaćanja koji bi za sada mogao da se ponudi je isključivo karticama na sajtu prilikom naručivanja ili plaćanje na račun unapred. Kao što je već rečeno, kao manu mogli bi uzeti i činjenicu da naručilac mora izaći na otvoren prostor pristupačan dronu, što nekim kupcima sigurno ne bi odgovaralo.

Ipak, situacija sa druge strane okeana je malo drugačija, američka federalna administracija za vazduhoplostvo je Amazonu još prošle godine izdala dozvolu za letove dronovima, a ova kompanija je u svakom smislu otišla korak ispred drugih te planira dostavu raznovrsne robe, a ne samo hrane.

Veoma blizu komercijalne upotrebe bespilotnih letelica je i kompanija Food panda (kojoj pripada i donesi.com), njeni čelnici tvrde da bi kroz par meseci ovaj vid dostave mogao da zaživi na skoro svim tržištima u Aziji.

Dokaz da su bespilotne letelice neminovna budućnost je činjenica da se u Kini masovno otvaraju škole za pilote dronova, trenutno ih ima čak 42. Obuka u ovakvim školama u proseku traje dve nedelje, a za nju se mora izdvojiti oko 1.300 dolara, a nakon završetka se dobija neophodan sertifikat (dozvola za upravljanje). Neki od studenata u svojim izjavama napominju da je potražnja za ovakvim pilotima sve veća, a da plata na mesečnom nivou ne bi trebalo da iznosi manje od 800 dolara, što potkrepljuju i trenutni statistički podaci. Iako smo u ovom tekstu govorili o upotrebi dronova za dostavu, treba napomenuti da je njihova primena veoma široka, kao na primer, u filmskoj industriji, poljoprivredi, mapiranju itd.

Autor: Marko Škrbić

Foto: pixabay.com

Naručio je picu, a u dvorište mu je sleteo dron (video) was last modified: July 10th, 2016 by Jelena Jovičić
bespilotna letelicadostava dronovimadostava hrane dronovimadronovipicatop
1
Facebook Twitter Google + Pinterest
previous post
Pojavili so se Disney emotikoni in že se počutimo mlajše!
next post
“Secret Conversation” uskoro na Facebook Messengeru

Pročitajte i ovo!

SBB kupio IKOM: Telekom testira novi digitalni...

Kina lansira veštački Mesec kao zamenu za...

Japan zabranjuje upravljanje dronom u alkoholisanom stanju

Potrebni su još brži kompjuteri

Auto Forum 2017 – Bratislav Kocić: Bosch...

Leteći motor kreće u prodaju i serijsku...

Silicijumska dolina kupuje softver iz Srbije?

Uber se na ćirilici kaže CarGO

Ovo su najlepši ljudi na svetu prema...

Napravljen prvi pametni sat na Brajevoj azbuci!


Vesti

Naročil je pizzo, na dvorišče mu jo je dostavil dron (video)

written by Jelena Jovičić July 10, 2016

Če naročate hrano na domači naslov, verjetno pričakujete, da vam jo pripeljejo z avtomobilom, skuterjem, kolesom … Tradicionalne načine dostave bi v kratkem lahko nadomestili brezpilotni letalniki – droni, roko na srce, ta način dostave še vedno ni popolnoma v komercialni uporabi, toda po vsem sodeč se bo to v bližnji prihodnosti zares zgodilo. Stroški bodo nižji, hitrost dostave večja.

Enega najpopolnejših in najuspešnejših primerov je dala picerija iz Rusije, ki je učinkovito dostavila pizzo, računajoč na vse detajle. Brezpilotni letalnik je opremljen z GPS napravo in kamerami, da bi imela oseba, ki ga upravlja, vse pod nadzorom. Naročnik mora izpolniti pogoj, da se po telefonskem klicu operaterja, da naročena hrana prihaja, prikaže na odprtem prostoru, da bi dron lahko pristal. Pizza se do kupca spusti po kablu, ne zanemarja se vidika varnosti, zato se dron ne spusti nižje od 20 metrov, če pa kupec poskuša nasilno povleči kabel, letalo avtomatično aktivira sistem proti kraji in odleti. Picerija je trenutno v fazi komercializacije te storitve.

Med prvimi je dostavo z dronom uspela speljati picerija iz Velike Britanije, toda celotni postopek je imel določene pomanjkljivosti in še ni bil pripravljen za komercialno uporabo.

Eksperiment dostave s tovrstno napravo smo lahko spremljali tudi v Indiji in to že pred dvema letoma, video zapis tega poizkusa je postal zelo popularen na YouTube.

Prepreka, da ta sistem zaživi v naših krajih, bi bila predvsem kršenje zakona o zračnem prostoru, tako na primer pravilnik o uporabi dronov v Srbiji še vedno ne obstaja. Težavo zaenkrat predstavlja tudi način plačila, ki bi bil trenutno mogoč izključno s plačilno kartico na spletni strani ob naročilu ali plačilo na račun vnaprej. Kot že rečeno, za slabost bi lahko šteli tudi dejstvo,da naročnik mora priti na odprt prostor, primeren dronu, kar nekaterim kupcem zagotovo ne bi ustrezalo.

Situacija na drugi strani oceana je malo drugačna, ameriška federalna administracija za zrakoplovstvo je Amazonu  že lani izdala dovoljenje za polete z droni, in ta firma v vseh pogledih stopa korak pred drugimi ter planira dostavo raznovrstnega blaga, ne samo hrane.

Zelo blizu komercialni uporabi brezpilotnih letalnikov je tudi podjetje Food panda (katere sestavni del je donesi.com); njeni vodilni trdijo, da bi v nekaj mesecih ta način dostave lahko zaživel na skoraj vseh tržiščih v Aziji.

Dokaz, da so brezpilotni letalniki neizogibna prihodnost, je dejstvo, da na Kitajskem masovno odpirajo šole za pilote dronov, trenutno jih imajo že 42. Usposabljanje v taki šoli povprečno traja dva tedna, za šolanje je treba odšteti okoli 1.300 dolarjev, po zaključku tečajniki prejmejo certifikat (dovolilnica za upravljanje). Nekateri med študenti v svojih izjavah poudarijo, da je povpraševanje za takimi piloti vse večje in da mesečna plača znaša vsaj 800 dolarjev, kar potrjujejo tudi trenutni statistični podatki. Čeprav smo v tem tekstu govorili o uporabi dronov za dostavo, je potrebno opozoriti, da je njihova uporaba zelo široka; na primer, v filmski industriji, kmetijstvu, kartografiji in tako dalje.

Avtor: Marko Škrbić

Foto: pixabay.com

Naročil je pizzo, na dvorišče mu jo je dostavil dron (video) was last modified: July 10th, 2016 by Jelena Jovičić
bespilotna letelicadostava dronovimadostava hrane dronovimadronovipicatop
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
previous post
Pojavili so se Disney emotikoni in že se počutimo mlajše!
next post
“Secret Conversation” uskoro na Facebook Messengeru

Pročitajte i ovo!

REVOLUCIJA REZOLUCIJE. OŠTRO, BOGATO, REALISTIČNO.

Razvoj veštačke inteligencije: Tajni Google tim DeepMind...

Kovalska ide na Blogomaniju, a ti?

Na #TeenTalk2015 predstavljena SOS platforma za pomoć...

Sutra drugi krug testiranja za prekvalifikaciju u...

Dva događaja na temu kriptovaluta koja ne...

MINING & ENERGY 2021: Mihajlović – rudarstvo...

Emina Jahović – Parfem prvo uticajnima!

#PorodicneFirme2017 – poslušajte case study – ENERGIA...

#Digital2015 Danijela Popović Jurić: Društvene mreže su...


NAJNOVIJE NA PORTALU

  • #Digital2022: Konstantin Kostadinov, Rakuten Viber – Razmena poruka postala je sastavni deo svakodnevne rutine

  • Harmonity Group postavlja standarde u IT sektoru i briše granice između realnosti i mašte

  • Uz D Express od oktobra i karticom!

  • Digital 2022 i MaxBet tombola za krstarenje u dvoje!

  • Rakuten Viber na konferenciji #Digital2022: Svi učesnici na Chatbotu!

  • Satnica frilencera usled pandemije porasla za 40 odsto

  • Najveća prevara u istoriji Vikipedije slučajno otkrivena

Popularni postovi

  • Unapredite YouTube pomoću ovih 5 alata

  • Snapchat: Upotreba i značenje emojis smajlija

  • 40 odličnih sajtova na kojima svakog dana možete nešto da naučite!

  • Vsa marketinška on-line orodja na enem mestu

  • Brisanje poruka na Viberu

@2018 - CMC. All Right Reserved.


Back To Top